Templat:ru-kn-ия

Daripada Wiktionary
Jump to navigation Jump to search
Tasrif nama bagi ru-kn-ия
تسريف نام باڬي ru-kn-ия
Nominatif / نوميناتيف {{{2}}}я
{{{2}}}ja
{{{2}}}я
{{{2}}}ja
Genitif / ݢينيتيف {{{2}}}и
{{{2}}}i
{{{2}}}й
{{{2}}}j
Datif / داتيف {{{2}}}и
{{{2}}}i
{{{2}}}и
{{{2}}}jam
Akusatif / اکوساتيف {{{2}}}ю
{{{2}}}ju
{{{2}}}и
{{{2}}}i
Instrumental / اينسترومينتل {{{2}}}ей, {{{2}}}ею
{{{2}}}jej, {{{2}}}jeju
{{{2}}}ями
{{{2}}}jami
Preposisi / ڤريڤوسيسي {{{2}}}и
{{{2}}}i
{{{2}}}ях
{{{2}}}jax